Звіт за 2013 рік

Що таке фонд громади та навіщо він?

Фонди громад – це неурядові благодійні структури, призначення яких полягає в підвищенні якості життя громад, на території яких поширюється їхня діяльність; визначають потреби місцевої громади, заохочують благодійні пожертви і накопичують кошти, з яких надають гранти на впровадження ініціатив з вирішення соціально важливих місцевих проблем.

Фонд громади:

  • це привабливий інструмент для залучення членів громади, в тому числі бізнесу, до покращення якості життя громади.
  • це «соціальний аутсорсинг» для тих компаній, які зацікавлені в отриманні стабільних соціальних девідентів від своєї благодійної діяльності.
  • це гнучкий інструмент, який забезпечує використання благодійних коштів компанії у відповідності до її бачення та потреб. Він гарантує професійний менеджмент кожної благодійної пожертви та забезпечує прозорий та підзвітний процес використання благодійної допомоги.
  • це можливість для бізнесу назавжди позбутися так званих прохачів, які завалюють робочі столи менеджерів компаній листами з проханнями про допомогу та забирають час співробітників, а також перейти до стратегічної філантропії
  • це побудова системних і прозорих відносин з владою та громадою.
  • це можливість зміцнити довіру громади до компаній та надати більшої значимості благодійної діяльності бізнесу.

Програми та проекти

Комп’ютер другу. Програма, яка успішно діє вже не перший рік. 30 комп’ютерів, отримали, ті, кому важко собі зробити такий подарунок. Небайдужі вінничани привозять непотрібну чи застарілу, але робочу техніку, спеціалісти її ремонтують та передають новим власникам - людям з обмеженими фізичними можливостями, малозабезпеченим, багатодітним родинам.
Постійний партнер програми: ГО «Гармонія»

Веселий лікар. Одна з перших програм нашого фонду. ЇЇ суть - підтримка діток, що перебувають на лікуванні. Першими кроками проекту фонд займався самостійно, це були майстер-класи, казкотерапія, розваги та ін. Після успішного старту до програми долучився місцевий бізнес, завдяки якому були організовані конкурси грантів серед громадських організацій. 
Партнери програми: ГО «Акорд», СП «Сперко Україна».

Школа доступна для всіх. Мета програми - адаптація ЗОШ гімназії №6 міста Вінниці для потреб дітей з інвалідністю. Проект стартував у 2012 році за ініціативи Фонду та Союзу старшокласників Лідер. У 2013 році спільно з Центром концертних та фестивальних програм був організований благодійний концерт за участі Кузьми Скрябіна, гурту ТІК та Павла Табакова. Вагому підтримку в організації концерту та реалізації програми надала компанія «Київстар». Загалом вдалося залучити 171 028 грн. 67 коп. У 2013 році було облаштовано кімнату відпочинку та розвантаження. У 2014 році планується завершення проекту та адаптація школи у повному обсязі. Збір коштів та партнерів продовжується.

Шевченко для усіх століть. Фонду випала велика честь опікуватись такою історичною програмою. Як тільки публічно було оголошено про старт збору коштів на композицію, одразу перший внесок у 55 000 грн. зробив Володимир Гройсман. Першим заходом став благодійний концерт з нагоди річниці від дня народження Тараса Шевченка. Після гарного старту до нашої ініціативи приєднався БФ «Велика родина» та перерахував на проект 50 000 грн. До створення культурного простору приєдналися також Народний художник України, лауреат Державної премії ім. Шевченка Анатолій Гайдамака та скульптор Володимир Цісарик. 24 серпня проходив фестиваль українських мистецтв та культури «Подільська пектораль», де також продовжився збір коштів. Окрім заходів, наш фонд роздрукував яскраві закладки з віршами та картинами Т.Г. Шевченка, які розповсюджував серед школярів та всіх бажаючих вінничан. 9 березня відбулося офіційне відкриття монументальної композиції.

Дворовий спорт. Програма, спрямована на розвиток та популяризацію спорту. В рамках програми було надано три гранти на загальну суму 36 000 грн. для встановлення або відновлення спортивних майданчиків у м. Вінниця. Проект реалізовувався разом з ГО «Акорд» в рамках конкурсу «Підтримки місцевих ініціатив Вінницької міської Ради».

Вінниця – це моє місто. Мета програми – формування культурної та духової свідомості місцевої громади, створення сприятливих умов для проживання, навчання, відпочинку та самореалізації всіх верств населення. Протягом 2013 року фонд взяв участь у підготовці та проведенні загальноміських святкувань. Наприклад, цьогорічні Новорічно-різдвяні святкування тривали цілий місяць. Удруге свої двері відкрила «Резиденція Вінницького Діда Мороза», а також неподалік оселилась Баба Яга з друзями. Біля казкового містечка щодня відбувались конкурси, концерти, забавки для дітей та дорослих. Вже традиційно у 2013 році вінничани масово відсвяткували День Європи - свято, яке стало символічним для європейської Вінниці. Цього дня центральна вулиця міста перетворилась на пішохідну зону із «живими» пам’ятниками, середньовічні лицарі «ожили» та змагались за прекрасну Леді. А вночі на вінничан та гостей свята вперше очікував мистецький проект «Tour de la Vinnytsia Bon Voyage» - нічний вояж по вулицях і музеях обласного центру. 2013 рік став для вінничан особливим, адже Вінниці – 650!!! Святкування Дня міста запам’яталось вінничанам приїздом небувалої кількості іменитих гостей; у місті знову з’явились театри на ходулях; вперше вінничани побачили п’ятиметрові велосипеди та змогли стати учасником шоу мильних бульбашок. Для діток працювала своя дитяча країна. Все закінчилось грандіозним музичним феєрверком. У цьому році Вінниця вперше приєдналася до ініціативи Європейського Союзу щодо відзначення Тижня сталої енергетики. Близько 130 велосипедистів взяли участь у велопробігу, а в парку Дружби народів вінничани мали нагоду позмагатися у фестивалі вітряків, зробити цікаву річ з пластикових пляшок та посуду, газет і соломи.  Улітку 2013 року вінничани вітали з Днем народження побратима, польське місто Кельце. Кельчан поїхала вітати не лише офіційна делегація, але й кращі вінницькі творчі колективи. На святі поляки із задоволенням підтанцьовували під попурі з пісень «Queen» у виконанні вихованців «Барвінка», а Віктора Бронюка із «ТІКом» після двохгодинного концерту відпустили зі сцени лише після виконання на біс «Сіроженого пірожена».

Банк добрих справ. У 2013 році БФ Подільська громада долучився до Всеукраїнської благодійної ініціативи АБ «Укргазбанк» у партнерстві з Фундацією імені князів-благодійників Острозьких та Асоціацією платників податків України . Мета програми - забезпечити ефективний механізм збору доброчинних пожертв для порятунку життя і здоров’я людей. У рамках програми вдалося зібрати необхідну суму, а це 35050 грн., на операцію вінничанки. 
Партнери програми: ТОВ ФГК «ЧАЙКА», ПрАТ ВЗФКіВ, ТМ Солодка Мрія, магазин «Фірма В», ТЦ «Петроцентр», Інформаційний портал «Моя Вінниця

Заходи та акції

Руками створена краса. Яскравий трьохденний захід, який був реалізований спільно з ГО «Гармонія». Кожен день був тематичний.
1 день – «Вмію в’язати – хочу показати» - присвячений мистецтву в’язання у всіх його креативних проявах.
2 день. – «Я волонтер, і я цим пишаюсь!» - присвячений дню волонтера та популяризації доброчинної діяльності кожного.
3 день – «З Новим роком, рідна Вінниця!» - присвячений підготовці до Новорічно-Різдвяних свят та створенні казкової атмосфери.
Все це навколо чудових ручних витворів людей з обмеженими фізичними можливостями.
Вільна кава для вільних людей Ярмарка громадських організацій, у затишній атмосфері з кавою, солодощами під відкритим небом. Завдяки заходу більше 20 громадських організацій та ініціативних груп познайомились між собою та запланувати спільні проекти, а також презентувати перехожим власну діяльність. Учасниками заходу стали і прості перехожі, які могли переглянути фото різних акцій, скласти пазл ідей та пропозицій, намалювати он-лайн картину міста. Такий формат спілкування між організаціями був запропонований вперше, але впевнені що не останній, адже захід пройшов вдало та ефективно.
Партнери заходу: Вінницька міська рада, Інститут розвитку міст

Свято мильних бульбашок. Свято, яке було приурочене до Міжнародного дня захисту дітей. На малечу та їх батьків чекали ляльки-велетні, величезний твістер, атракціони, концерт, різноманітні конкурси, майстер-класи і звичайно ж бульбашкове шоу. Свято було проведено спільно з КП Центр концертних та фестивальних програм за підтримки партнерів свята «Непоседа», «Антошка», «Кузя», «Гном», «Ігроманія» та ТМ «Рудь».

Епідемія доброти. Вже вчетверте пройшов захід «Епідемія доброти». Цього року захід тривав цілий тиждень, протягом якого громадські організації, ініціативні групи та навчальні заклади проводили різноманітні акції, що були спрямовані привернути увагу до гарних справ, які так легко робити. Участь у вінницькій епідемії взяли близько 10 громадських організацій, а також навчальні заклади міста., де проводились флеш-акції, уроки доброти.

Світлі вчинки. Акція, яка не вперше проводиться фондом. Волонтери у магазинах міста стояли з святковими корзинами і пропонували покупцям придбати продукти для малозабезпечених та багатодітних сімей. Цьогоріч вдалося допомогти 30 багатодітним та малозабезпеченим..
Щасливі емоції маленьких вінничан На початку 2013 року відбулася презентація календаря «Щасливі емоції маленьких вінничан», що став результатом фотоконкурсу серед активних вінничан. Обов’язкова умова конкурсу – надіслані роботи мали відображати «живі емоції» маленьких вінничан. На створення майбутнього календаря експертною комісією було обрано 58 фотографій, на яких зображено 73 дитини різного віку.

Міжнародна співпраця

Екооперація. У 2013 році в рамках проекту «Екооперація. Бізнес для екології» ми розпочали збір використаних батарейок. Мета проекту - підвищення обізнаності жителів Вінницької області до правильної утилізації небезпечних відходів. Проект реалізовувався нашими давніми партнерами - польським Товариством «Інтеграція Європа – Схід» та Вінницьким регіональним центром інформації „Креатив”. Учасниками проекту стали 24 вінницьких заклади та установи (з низ 18 – це школи), яким було надано контейнери для збору елементів живлення. Протягом двох місяців вінничанами було зібрано 1105,6 кг використаних батарейок.

Форуму НУО Свентокшиське – Поділля 2013. У листопаді 2013 року БФ «Подільська громада» разом з 30 українськими та 30 польськими організаціями стали учасниками Міжнародного Форуму, основною ціллю якого було налагодження нових зв’язків між неурядовими організаціями з Поділля та Свентокшиського регіону. Під час Форуму учасники мали можливість презентувати роботу своїх організацій та отримати корисну інформація від експертів. Форум організовано в рамках проекту «Східне партнерство в перспективі співпраці польських і українських неурядових організацій, при співфінансуванні Міністерства Закордонних Справ Польщі.

Молодіжний обмін в Грузії. БФ «Подільська громада» прийняв участь у тренінговому курсі на тему «Лідерство в молодіжному обміні», який був організований партнером фонду «Academy for Peace and Development», Тбілісі, Грузія в рамках програми «Молодь в дії» за підтримки Європейської комісії. У цьому молодіжному обміні прийняли участь представники з 12 країн Європи та Східного партнерства, які мали змогу підвищити відчуття толерантності та поваги до різних культур, подолати стереотипи, упередженість та розглянути різні прояви дискримінації по відношенню до представників різних країн світу, а також отримати нові знання, практики та методики як працювати з молоддю, формувати команду, бути лідером, розробляти та оформляти програми та проекти.

Корпоративні фонди

Корпоративний фонд Подільського регіонального страхового центру ПрАТ «Українська пожежно-страхова компанія». Акціонерне товариство Українська пожежно-страхова компанія створене в 1992 році і на сьогодні є однією з провідних страхових компаній України. Компанія має свої філії, управління та представництва в усіх регіонах України, які страхують Життя і Здоров'я, Фінанси, Відпочинок і Подорожі, Нерухомість, Майно та Транспорт. Вінницьке представництво ПрАТ «УПСК» це Подільський регіональний страховий центр, що знаходиться за адресою м. Вінниця, вул. Архітектора Артинова, 16, директор філії – Поплавська Світлана Мартинівна.
У квітні 2013 року Подільський регіональний страховий центр ПрАТ «Українська пожежно-страхова компанія» та Благодійний фонд Подільська громада розпочали нову сторінку у спільній благодійній діяльності. Мета Корпоративного фонду: зберегти наявний потенціал милосердя та філантропії, відродити в нових умовах славні традиції українського благодійництва, що значно прискорить вирішення нагальних соціальних проблем, сприятиме покращенню життя народу; реалізовувати програми та проекти, спрямовані на вирішення питань охорони здоров’я та вдосконалення мережі лікувальних та реабілітаційних закладів області; підтримувати та надавати допомогу закладам освіти і медицини. 
За 8 місяців роботи Корпоративного фонду у 2013 році для закладів та установ охорони здоров’я було залучено близько 1 мільйона гривень. З них:
• на ремонт та реконструкцію медичних закладів витрачено 63 165,20 грн.,
• меблі – 61 769,00 грн.,
• побутове обладнання – 41 661,43 грн., 
• медичне обладнання – 71 915,74 грн., 
• реактиви та інші витратні матеріали – 56 016,51 грн., 
• рентген та флюроплівка – 366 832,00 грн., 
• ремонт та удосконалення апаратів УЗД – 133 684,00 грн.,
• придбання оргтехніки – 18 907,00 грн.

Матеріальну допомогу у вигляді медичного та побутового обладнання, оплати за послуги ремонту приміщень та придбання будівельних матеріалів та меблів, удосконалення апаратів УЗД, поповнення та оновлення комп’ютерного обладнання отримали такі медичні заклади області:
• Вінницька обласна клінічна лікарня імені М.І.Пирогова (527 675,48 грн.), 
• Вінницький обласний клінічний високо спеціалізований ендокринологічний центр (218 157,59 грн.),
• Вінницький обласний протитуберкульозний диспансер № 2 (2274,00 грн.), 
• Іллінецьке районне територіальне медичне об’єднання (41 725,12 грн.), 
• КУ «Барська ЦРЛ» (12 831,50 грн.), 
• КУ «Хмільницька ЦРЛ» (3 000,00грн.), 
• Шаргородська ЦРЛ (8 557,19 грн.),
• ГО «Вінницька обласна асоціація ендокринологів» (6 000,00 грн.).

Корпоративний фонд гурту «ТІК»

Гурт «ТІК» систематично підтримував заходи та проекти фонду «Подільська громада», а саме: «День міста Вінниця для всіх», «Епідемія доброти», «Вони визволяли Вінницю для нас», індивідуальна підтримка на лікування та інше. Окрім того лідер гурту «ТІК» Віктор Бронюк є Головою правління фонду «Подільська громада», а тому перехід від «спонтанної благодійності» до «стратегічної філантропії» у вигляді «Корпоративного фонду» став очевидним.
Корпоративний фонд гурту «ТІК» підтримує проекти через конкурси мікро-грантів у сфері мистецтва та культури, тобто основними завданнями та пріоритетними напрямками діяльності є:
1. Підтримка просвітницьких і освітніх проектів, направлених на розвиток етичного і духовного потенціалу громадян.
2. Розвиток художньої творчості різних категорій громадян.
3. Підтримка ініціатив професійних творчих колективів в різних сферах мистецтв.
4. Проекти, направлені на підтримку сім'ї, материнства і дитинства.
5. Навчальні та культурні програми, направлені на духовне та естетичне виховання, підтримка талановитої молоді.

Влітку 2013 року в рамках КФ гурту «ТІК» був проведений конкурс грантів, переможцями якого стали два проекти. Завдяки такому конкурсу в одному з сільських клубів з’явилася сучасна студія звукозапису, а в одній із районних шкіл мистецтва відремонтувалися традиційні українські інструменти – бандури.

Започаткування механізму «Корпоративний фонд» забезпечить довготривалу та систематичну фінансову підтримку некомерційних проектів у сферах освіти, медицини, культури та мистецтва. 
Маємо надію, що досвід нашої роботи стане гарним прикладом наслідування для багатьох інших підприємств нашого міста. Запрошуємо до співпраці всіх охочих та небайдужих!.

Грантодавча діяльність

З 12 березня до 5 квітня 2013 року тривав конкурс грантів корпоративного фонду гурту ТІК, в рамках якого можна було отримати кошти на придбання музичних інструментів, участь у фестивалях та конкурсах, забезпечення діяльності гуртків та організацій тощо. Загальна сума фінансування – 10 тис. грн. Участь в конкурсі взяли 10 організацій, переможцями стали Вороновицький будинок культури з проектом Сучасна студія звукозапису та Хмільницька школа мистецтв, проект Збережемо українську бандуру. Так, в рамках проекту «Сучасна студія звукозапису» було закуплено звукову карту та процесор, за кошти, залучені з інших джерел - облаштовано студійне приміщення у Вороновицькому СБК технічним обладнанням належного рівня. Проект Збережемо українську бандуру був направлений на відновлення традиційного українського інструменту - бандури, що уможливлює існування у Хмільницькій школі мистецтв учнівського ансамблю бандуристок та забезпечує його якісними музичними інструментами.  В рамках конкурсу грантів БП «Вінниця – це моє місто» , основною метою якого є формування культурної та духовної свідомості місцевої громади, створення сприятливих умов для проживання, навчання, відпочинку та самореалізації усіх верств населення, було профінансовано два проекти на загальну суму 137 560 грн. 00 коп. Так, конкурсна комісія, прийняла рішення підтримати проект ГО «Лабораторія актуальної творчості» та ГО «Розвиток. Розвиток». Проекти «Tour de la Vinnytsia Bon Voyage» та Європак були презентовані під час святкування Днів Європи у м. Вінниці 18 травня 2013 року. У ніч з 18 на 19 травня, з 23 до 3 години, відбувався нічний “вояж” по вулицях і музеях обласного центру. Вінничани та гості міста поринули в атмосферу Франції. Площа Театральна стала «французьким Монмартром», а сквер Козицького – «парком Тюїльрі». Крім цього, вночі у місті з’явився власний «Лувр» та «Музей гуманізму» – їхні функції виконували відповідно обласний художній музей та музей М.Коцюбинського. Біля Краєзнавчого музею відбувалося фаєр-шоу та лицарський турнір, в місцевому «Луврі» – екскурсія та презентація картини «Bon Voyage!» та багато інших цікавинок. В рамках проекту Європак було створено та реалізовано такі проекти як: «100 картин одного дня», «Алея ліхтарів», виготовлено інсталяції «Вежі Європи», «ПТАХ», «Будинок Хундертвассера».

Школа фондів громад

Упродовж 2013 року ми активно приймали участь в заходах, спрямованих на посилення фондів громад через участь у Школі фондів громад, яка реалізовується «Ініціативним центром сприймання активності та розвитку громадського почину «Єднання» за фінансування Фонду ім. Ч.С.Мотта. 
Так, під час Зимової школи громад разом з досвідченими тренерами та експертами ми розглядали питання по стратегічній філантропії та плануванню, соціальному підприємництву. Наступним став «Комунікативний тренінг», який навчав правильно вести переговори, вдало знаходити підхід до донора, підбирати потрібні слова та досягати поставленої мети. «Школа фандрайзингу» дала можливість учасникам ознайомитись з основами фандрайзингу, правилами залучення коштів та законодавчими засадами у цій сфері. Крім цього, представники благодійних організацій різних регіонів та областей обмінялися власним практичним досвідом залучення ресурсів, провели кілька мозкових штурмів із вирішення гострих питань.
В ході 5-ти денного заходу, який проходив в м. Донецьк на базі БФ «Доброта», учасники «школи» визначали найважливіші аспекти забезпечення життєздатності фонду громади: детально розглядали принципи, умови, підходи та складові життєстійкості фонду, обговорювали український та зарубіжний досвід із забезпечення стійкості та планування відповідних дій.
Важливою подією для громадського сектору і нашої організації стала участь виконавчої дирекції та членів Правління в ІІ Форумі з організаційного розвитку, адже у межах Форуму відбулося 26 майстер-класів, інформаційних сесій та case-study різної тематичної спрямованості, понад 29 тем були висвітлені в ході «Українського кафе». Смислове наповнення Форуму створювали більше 80 тренерів та спікерів, в той час як 30 волонтерів та модераторів допомагали у проведенні заходу організаційно. 
Кінцевим заходом у 2013 році стала вже традиційна Нарада керівників фондів громад, на якій було проаналізовано як ефективність усієї програми «Школа фондів громад» у цілому, так і окремих її заходів. Учасники наради спланували найближчі активності на наступний період її реалізації, напрацювали пакет політик та процедур для зміцнення організаційної спроможності фондів громад, обмінялися успішними практиками та здійснили самооцінку та обговорення етапів організаційного розвитку своїх фондів.
Завдяки фінансовій підтримці ІСАР «Єднання» вдалося реалізувати проект по посиленню інституційної спроможності фонду громади та придбати комп’ютерну техніку, мультимедійний екран, презентаційний банер з ролапом.

Фінансовий звіт

Залишок коштів на початок звітного року

Всього надходжень

Надходження від юридичних осіб

Фінансові надходження за 2013 рік

Всього витрат з початку звітного року

Фінансові витрати на адміністрування фонду

Фінансові витрати у 2013 році

Грантодавча діяльність

Звіт в електронному форматі за посиланням