Фонд громади до Фонду громади. Обмін досвідом з Фондом громади міста Монца, Італія.

 

Розповімо вам про неймовірний досвід, який переймали минулого тижня у Fondazione della Comunità di Monza e Brianza onlus, місто Монца, Італія.

Нам пощастило організувати обмін досвідом із класичним фондом громади Італії, найбільшим в регіоні Бріанца.

Чому саме в Італії? Фонди громад Італії мають багаторічний досвід роботи, і для нас було дуже важливо дізнатись про специфіку роботи та перейняти успішні практики та механізми, що застосовуються для розвитку філантропії, громадянського суспільства, партнерства з локальним бізнесом , громадськими організаціями та місцевою владою.

Як ми знайшли фонд для здійснення обміну? Рівно рік тому, подавшись на стипендію програми International Fellowship від The Center on Philanthropy and Civil Society (CPCS) at the CUNY Graduate Center, керівник ФГ «Подільська громада» отримала можливість місячного навчання, де і познайомилась із керівницею фонду громади регіону Монца  Бріанца, Мартою Петензі. Знайшовши спільні інтереси, практики  та знання, якими могли б обмінятись наші фонди, ми домовились про спільний проект – двосторонній обмін досвідом.

Як отримали фінансування обміну? Завдяки міжнародній програмі CF2CF, ФГ «Подільська громада» вже вдруге виграла фінансування міжнародного обміну. Минулоріч це був обмін досвідом з Фондом громади «Zdrave miasto», м.Банська Бистриця, Словаччина.

Це передісторія, а тепер історія:

Тож як працює класичний  фонд громади Італії?

1. Фонд працює на обмеженій території, в даному випадку – в регіоні Монца Бріанца. Але з необмеженою кількістю сфер та тематик. Класичний фонд громади постійно моні торить потреби громади, в якій працює, і направляє свої зусилля на задоволення цих потреб.

2. Фонд не реалізовує власних проектів, зате активно фінансує проекти  громадських організацій регіону, за допомогою  конкурсів грантів. Наприклад,  минулого року фонд провів 11 конкурсів грантів та профінансував 175 проектів, на загальну суму майже 5,5 млн. євро. Теми конкурсів грантів були обрані фондом згідно потреб місцевої громади.

3. 80% коштів, якими оперує фонд були акумульовані за допомогою місцевої громади або місцевого бізнесу. Частина цих коштів направлена на створення недоторканого  капіталу фонду, так званого ендавменту, який є запорукою життєздатності  та довготривалої діяльності фонду. Інша частина + відсотки від ендавменту повертаються у громаду, за допомогою вищезгаданих конкурсів грантів або прямого фінансування програм та проектів, які направлені на задоволення потреб, що є у громаді. Ендавмент фонду на сьогодні складає 17, 6 млн. євро.

4. Фонд є платформою, що об’єднує ресурси влади, громади та бізнесу на місцевому рівні.

Така схема роботи допомагає активізувати людей, різного роду діяльності, різних соціальних статусів, різних ступенів впливу на процесі в громаді, які живуть на конкретній визначеній території, які, як ніхто інший знають про проблеми своєї громади, які, як ніхто інший вболівають за покращення рівня життя своєї громади, які прагнуть, аби діти, що підростають на цій території хотіли б залишатись тут, працювати тут, створювати тут свої сім`ї, розвивати тут свій бізнес, і надалі покращувати та зміцнювати своє село, місто, регіон, з яких складається картина розвитку країни в цілому.

Під час триденного обміну команда фундації показала нам 4 унікальних проекти, реалізація яких стала можливою завдяки фінансовій підтримці фонду.

Першим був проект: E-LAB 

Проект працює із дітьми у складних життєвих ситуаціях або які мають проблеми із навчанням. До проекту залучено близько 70 волонтерів. Це жителі міста, є студенти, але більшість - люди старшого віку. Які займаються з дітьми – учасниками проекту, допомагають їм робити домашнє завдання, проводять з ними вільний час,граються або й просто розмовляють з дітьми, приділяють їм увагу, дефіцит якої відчувають ці діти.

Ще один вражаючий проект, що присвячений догляду за людьми, які страждають від хвороби Альцгеймера. Проект носить назву: “Il Paese ritrovato”, що в перекладі означає – Віднайдена країна. Це спеціально збудований та оснащений квартал, що містить в собі, всю звичайну міську інфраструктуру: кафе, перукарню, кінотеатр та багато іншого. Підопічні центру проживають у кімнатах, що схожі на звичайні квартири, під наглядом підготовленого персоналу. Люди із хворобою Альцгемера на початкових стадіях, отримують тут можливість жити соціальним життям: виходити на вулиці, проводити час у публічних місцях, спілкуватись із іншими людьми. Таких « привілеїв», ці люди, як правило,  позбавлені у випадку проживання з родиною, де вони стають в’язнями своєї кімнати чи квартири.

   

Ще один доказ опіки над людьми похилого віку в Італії проект Amici dell'Unitalsi Franco Villa, Casa Francesco.  Це ультрасучасний центр, який займається освітою, а також реабілітацією людей похилого віку.

Цікавим також проект, що облаштувався в передмісті на території в декілька гектарів. Територію авторам проекту передала у власність італійська родина. На території облаштовано спортивні майданчики, кінна та козина ферми, сад та невеличкі городи для вирощування овочів, вело-пар кур майданчик, приміщення для проведення занять. У центрі займаються тваринною терапією, спортом  та іншими заняттями з дітьми з ментальним порушеннями та обмеженими фізичним можливостями, з дітьми у складних життєвих обставинах. Всі заняття проводять кваліфіковані спеціалісти, терапевти та психологи.

Соціальне підприємство In-Presa   Неймовірно високий рівень опіки над підростаючим поколінням. Соціальне підприємство займається освітою та працевлаштуванням молоді, які мають проблеми із навчанням або поведінкою у школах. Маючи власне приміщення, проект має можливість навчати дітей по трьом спеціальностям – повар, швея та ремонтник електрообладнання. Річне навчання дає можливість дітям працевлаштуватись та зійти із хибної стежки. Завдяки власному кафе, яке є при центрі, діти, що навчаються на поварів, відразу ж і спостерігають результати свого труда, так як навчання проходить в режимі практичних занять, і продукцію, яку виготовляють діти під час навчань, одразу продають у цьому кафе. Те саме відбувається із одягом, яке шиють вихованці – він продається, завдяки договірним відносинам із магазинами одягу. Електроприбори, що діти зремонтували також можуть продаватись. За даними керівників проекту – 75% молоді працевлаштовуються протягом 6 - 8 місяців після того, як вони випустились з Центру!

   

Надихаючою також була зустріч із Молодіжним банком ініціатив, під час якої ми розповіли про наш досвід роботи молоді у такому ж проекті та дізнались про специфіку роботи молодіжного банку при Фонді громади Монци.