Пам'ять про Героїв Небесної сотні наступним поколінням

 

“За що вони загинули?”. Я на це завжди відповідаю – вони загинули за Україну. Звісно, не таку Україну вони хотіли, яку ми зараз маємо. Але це вже наша справа – зробити її країною їхніх мрій. Вони свою справу зробили, а решту маємо зробити ми.”

(c) Володимир Голоднюк

23 лютого на вінницькому майдані Небесної сотні відкрили меморіал на честь Героїв Небесної Сотні “Дерево свободи”. Дата вибрана не випадково - саме 23 лютого 2014 року на Майдані Небесної сотні проводжали у останню путь вінничанина, Героя України та Героя Небесної Сотні Максима Шимка. Саме 23 лютого у всіх куточках України прощались із двадцятьма Героями, які загинули під час подій Революції Гідності.

На урочисте відкриття приїхали родини Героїв Небесної Сотні з усієї України. Вшанувати пам'ять Героїв прийшли  сотні вінничан.

Дерево відтворює вигляд квітучої вишні.
Вишня – символ рідної землі та України, матері й дівчини-нареченої. Вона символізує Світове дерево, тому і називається «вишнею» від слова «вишина», а також «Вишній», той, що найвище, тобто Всевишній Бог. Таким чином, назву «вишня» слід розуміти як "божественне дерево".  Словник Б.Грінченка ) Вишня оспівана у багатьох українських народних піснях:  “Ой під вишнею, під черешнею” , “Ой в садку вишенька, Попід нею стежечка», «Ой, у вишневому саду, тай соловейко щебетав», «Ой, у саду вишня з-під кореня вийшла». Також згадують про вишню українські письменники: «Садок вишневий коло хати, Хрущі над вишнями гудуть» (Тарас Шевченко), "Як я любив у хмарах вишняку Твої білесенькі, немов хустини, хати" (М.Старицький). У поемі І.Я.Франка "Іван Вишенський” змальовано, зокрема, епізод, коли саме вишневий цвіт нагадав герою на чужині про рідну Україну і змусив повернутися із грецького Афону.
У поемі І.Драча "Смерть Шевченка” вишневий цвіт асоціюється із безсмертям Великого Кобзаря.

 

За задумом автора композиції - художника-скульптора  Данилюка  Бориса - Вишня – праобраз України-Матері, яка народжує воїнів Світла – квітки на дереві. Квітки що падають – загиблі воїни, їх 107. Саме стільки життів забрали події на Майдані Незалежності у Києві у 2014 році.

 

Фонд "Подільська громада" взяв зобов’язання гідно вшанувати пам'ять Героїв, і спільно з вінницькою громадою, та із сприянням міської влади нам це вдалося. Ми вдячні всім, хто доєднався  до гідної справи, хто долучився фінансовою, матеріальною чи організаційною підтримкою до такого складного та комплексного процесу,  як встановлення пам’ятного знаку.

Почався процес приблизно рік тому, після звернення від матері Героя Максима Шимка, Зої Семенівни Кузьменко про вшанування пам’яті Небесної сотні у Вінниці. В пошуках ресурсів та можливостей, ми отримали пропозицію від скульптора.  Борис  Данилюк запропонував проект пам’ятника «Дерево Свободи» у подарунок місту.  Було вирішено в першу чергу, запропонувати до обговорення проект пам’ятника родинам Героїв Небесної. На Загальних зборах ГО «Родина Героїв Небесної сотні», які відбулись у Вінниці на початку жовтня  2017 року, було презентовано проект та відбулись його обговорення. 8 жовтня ГО «Родина героїв Небесної сотні» прийняла рішення: 1. Сприяти встановленню пам’ятника у Вінниці. 2. Не поєднувати пам’ятник Героям Небесної сотні з іншими історичними постатями. 3. Питання про місце встановлення пам’ятника та його вигляд має вирішувати громада Вінниці.

До 18 жовтня ми отримали підтримку 20-ти інституцій громадянського суспільства Вінниці, які підписали спільне звернення до Вінницького міського голови.

30.11.17 було отримано Рішення ВМР № 2746 про надання дозволу на встановлення скульптурної композиції «Дерево Свободи» на майдані Героїв Небесної сотні.

Дякуємо усім, хто долучився до благодійної програми "Вшанування пам’яті Героїв Небесної сотні» у рамках, якої відбувався збір коштів для встановлення меморіалу

Подвиг героїв, що віддали своє життя за свободу нації, гідне майбутнє свого народу, своєї країни, має бути вшанований і ми не маємо права забути про ці історичні події та покладені людські життя, і не маємо права дати забути про цей подвиг наступним поколінням.

 


Фото: Eduard Zhaikbaev

Більше фото ТУТ.